Jak poznat Kakapa?

Jak poznat Kakapa?Je možné, že několik kakapů přežívá na jihu Stewart Islandu a v odlehlých částech Fiordlandu. Návštěvníkům těchto oblastí se doporučuje, aby pozorně poslouchali, zdali nezaslechnou některý z typických kakapích signálů.

Pokud se objeví přesvědčivé důkazy z oblastí, kde se Kakapo může vyskytovat, bude po něm zahájeno pátrání. Mezi důkazy patří například peří ptáka, fotografie apod.

Kde hledat

Kakapo obývají celou řadu typů přírodních stanovišť, včetně lesů, křovin a vysoké trávy, a to ve všech nadmořských výškách, nejčastěji se však nachází na vrcholkách hor nebo na jejich hřebenech. Tam nejpravděpodobněji nalezneme i kakapí hnízda.

Na co se zaměřit

Vzhled

Kakapo je velký zelený papoušek s výraznou tváří připomínající sovu a s kolébavou chůzí. Kakapové neumějí létat, avšak dobře lezou.

Peří

Jak poznat Kakapa?
Peří Kakapů je světle žluté či mechově zelené, s nepravidelnými mimikry v barvě černé, hnědé či žluté. Čerstvě vylíhnutí ptáci mohou rovněž zapáchat plísní.

Trus

Jak poznat Kakapa?
Trus kakapů se liší v barvě a konzistenci, ale typicky je zelený až tmavě hnědý, pevný o velikosti v průměru 25 – 50 mm. Zpravidla nezapáchají a bývají nalezeny v místech hnízdění, pod převisy skal, v malých jeskyních, v dírách pod kořeny stromů, nebo pod hustou vegetací či na suchých místech.

Stopy

Kakapo udržuje 30 – 60 cm široké stopy, v jejich okolí je navíc poničená vegetace. Jsou asi 10 centimetrů hluboké a svým tvarem připomínají mísu. V zemi mohou vydržet i dlouhé roky poté, co je Kakapo vytvořil.

Hnízdiště

Jak poznat Kakapa?
Kakapí hnízdiště se obvykle nalézají nedaleko kakapích stop, jsou v průměru velké 45-60 cm a až 10cm hluboké, obvykle se nalézají ve skupinách, v horách či v hřebenech hor mohou být mezery mezi nimi větší. Schovány jsou nejen v otevřené přírodě, nýbrž i v keřích či vysoké trávě.

V letních měsících mohou být tato místa svědkem intenzivní aktivity, kdy se zpravidla může ozývat dupání a klučení. Rovněž je možné zaslechnout zvuky kousání do blízkých kořenů a větví. Mezi další podezřelé zvuky patří lámání větví a keřů či nárazy na balvany.

Známky krmiva

Jak poznat Kakapa?
Nejcharakterističtější známka kapapí stravy vyplývá z jejich zvyku důkladného žvýkání vlákenného materiálu a plivání zbytků těchto vláken. Zelené chomáče vláken mají zpravidla nepravidelný tvar, nejčastěji se jedná o zbytky rostlin Lycopodium a různých orchidejí. Kakapu je zpravidla ze země vytrhává i s kořeny.

Volání

Volání Kakapů má celou řadu podob, z nichž nejcharakterističtější jsou hlasité zvuky vydávané zejména v letních měsících.

Jedná se o sérii opakovaných zvuků velmi nízké frekvence, o rezonanční výložníky vyráběné v sekvencích po 20 až 50, v intervalech od jedné do dvou sekund. Tyto zvuky jsou slyšet až na vzdálenost 5 km. Nejčastěji je možné je zaslechnout v noci, zřídkakdy i přes den.

Zahlédli jste Kakapa?

Pokud si myslíte, že jste zahlédli Kakapa, pošlete prosím dopis s veškerými podrobnostmi na adresu:

National Kakapo Team
Department of Conservation
PO Box 10-420
Wellington
Telefon: +64 4 471 0726
Fax: +64 4 471 1082

2 komentáře u Jak poznat Kakapa?

  1. Petr napsal:

    Lze nějak na první pohled rozeznat samičku kakapa od samečka?

    • Jak poznat kakapa? napsal:

      Nelze je rozeznat, nejsou pohlavně dimorfní. Ale kdybych někdy v životě měla to štěstí nějakého vidět, bylo by mi jedno, zda je to kluk nebo holka. Musejí být úžasní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *