Umělé oplodnění

Cíl: Vyhodnocení spermií kakapa a určení těch nejplodnějších jedinců. Zamrzání kakapích spermií jako genetického zdroje pro budoucí účely. Umělé oplodnění samiček s cílem minimalizovat ztrátu genetické diverzity.

Kakapové se setkávají s obrovským počtem neoplodněných vajec. Od roku 1985 je zhruba 40 % všech nakladených vajec neoplodněných, dalších 20 % embrií navíc uhyne v raném stádiu. Úroveň neplodnosti je tak v tomto případě mnohem vyšší, než už jiných papoušků, kde se pohybuje zpravidla mezi 10 a 15 %.

Pokud se nám podaří zredukovat počet neoplodněných vajec, bude se moci narodit víc kakapů. Jednou z příčin neplodnosti může být, že kakapové na Stewart Islandu spolu sdílí velkou část genetického kódu. Někteří samci tak mají velký poměr narušených spermií, které mohou navýšit počet poškozených a mrtvých embrií.

Abychom zvýšili šance na oplodnění, odebrali jsme některé nejméně plodné kakapy z březí populace. Samice tak mohou položit více než jedno vejce naráz. Umělé oplodnění rovněž může pomoci minimalizovat ztrátu genetické diverzity. Pomocí mapování DNA lze samičky oplodnit samci, kteří mají unikátní skladbu tohoto kódu.

První uměle oplodněný kakapo se narodil v roce 2009. Na oplodnění spolupracovali experti jako doktor Juan Blanco z Centro de Estudios de Repaces Ibericas) či doktor Serean Adams (Cawthron Institute, Nelson).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *