Umělá inkubace a ruční krmení

Tato situace může nastat tehdy, když se matce vylíhne příliš mnoho vajec a ona se o ně nezvládá starat, nebo tehdy, jsou-li čerstvě vylíhnutí Kakapové příliš slabí či nemocní.

Umělá inkubace vajec je intenzivní proces, který vyžaduje neustálý dohled nad ptákem a specializované vybavení simulující teplotu a podmínky kakapího hnízda.

Umělá inkubace a ruční krmení

Vychovávání mladých Kakapů již není tak složité neboť jsme se v průběhu posledních let dozvěděli dost o jejich stravovacích návicích, požadované teplotě, vlhkosti a sociálních požadavcích. Na úplném začátku záchranu Kakapů hatilo množství překážek, a tak se povedlo zachránit třeba jen jedno či dvě vejce.

Doposud bylo v zajetí vychováno 49 Kakapů, což tvoří 39 % veškeré jejich populace. Bez pomoci dobrovolníků by drtivá většina z nich, né-li zcela všichni, zemřeli. Někteří ptáci jsou stále ochočení, mnohé z nich však nerozeznáte od ptáků vychovaných v divoké přírodě.

Umělá inkubace a ruční krmení

Při jedné příležitosti byl Kakapo vychováván v zajetí až do svých pěti let. Hoki se stal dokonce tak slavný a populární, že o něm byla napsána kniha. V roce 2002 pak porodila své první mládě.

Kakapové žijící v zajetí se do volné přírody vracejí ve svých čtyřech až pěti měsících věku, kdy se připojí do skupiny dalších ptáků, čímž je minimalizováno riziko jejich negativního vztahu k lidem a zhoršení šance na rozmnožování.

V roce 2009 muselo být 26 z 33 kuřat vychováváno v zajetí, což si vyžádalo obrovské usilí od všech zúčastněných. Jedním z hlavních cílů našich dobrovolníků je vyrábění výživových doplňků, kterými pak matky krmí malá kuřata. V roce 2009 bylo jen díky těmto příkrmům zachráněno sedm kuřat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *